13 Ocak 2010 Çarşamba

TÜRK SİNEMA TARİHİNİN EN İYİ FİLMİ: KOMEDİ DALIYağmur gibi yağdınız mübarek. Yorumlarda hiç beklemediğim filmleri de gördüm bu arada şaşırdım. Beklediğimden daha fazla komedi seviliyor gördüğüm kadarı ile. Öncelikle komedi ve drama şeklinde Altın Kürevari ikiye ayırmak şart oldu gördüğüm kadarıyla. Dönem ayırımı yapmayacağım. Çok fazla aday belirtildiği için ismi 1 kez geçmiş şu filmleri eledim kusura bakmayınız. Ah Belinda, Anayurt Oteli (güzel filmdir), Anlat İstanbul, Korkuyorum Anne, Beş Vakit, Taçsız Kral, Hokkabaz, Alageyik, Gelin, Vatandaş Rıza, Aile Şerefi, Kader, Mutluluk, Arkadaş, Ah Müjgan Ah, Dünyayı Kurtaran Adam, Mustafa Hakkında Her Şey, Uyanık Kardeşler, İki Dil Bir Davul... Ayrıca Fatih Akın'ın filmlerini Alman sinemasına dahil etmek daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Özellikle Im Juli'yi. Bir de son olarak komedi mi yoksa drama mı olduğuna zor karar verilebilecek filmler var. Her Şey Çok Güzel Olacak mesela. Tamam içinde dram unsuru olan filmlerdendi ama hem filmdeki havadan hem de dramdan çok komedi-macera tarafının ağır basmasından komediye dahil ettim. Bir de kendimden Sarı Mersedes'i (Fikrimin İnce Gülü) ekledim naçizhane...Bok ettin bayan, sıçtın kapının içine...

Son listemiz şudur, umarım hiçbirini atlamadık birkaç kez yazılanlardan.

Drama: 3 Maymun, Ağır Roman, Ah Belinda, Beynelmilel, Canım Kardeşim, Dar Alanda Kısa Paslaşmalar, Değirmen, Duvar, Eşkıya, Gemide, Gölge Oyunu, İstanbul Kanatlarımın Altında, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, Masumiyet, Muhsin Bey, Otobüs, Piano Piano Bacaksız, Sarı Mersedes, Selamsız Bandosu, Selvi Boylum El Yazmalım, Sevmek Zamanı, Şakayla Karışık, Tabutta Röveşata, Takva, Tatar Ramazan, Teyzem, Uçurtmayı Vurmasınlar, Uzak, Yazgı, Yazı Tura, Yol, Züğürt Ağa.

Komedi: 100 Numaralı Adam, Arabesk, Atla Gel Şaban, Baba Bizi Eversene, Bizim Aile, Banker Bilo, Çiçek Abbas, Çöpçüler Kralı, Davaro, Fasulye, Hababam Sınıfı, Her Şey Çok Güzel Olacak G.O.R.A., Gülen Gözler, Kapıcılar Kralı, Kibar Feyzo, Korkusuz Korkak, Namuslu, Neşeli Günler, Pardon, Sakar Şakir, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Şekerpare, Tosun Paşa, Turist Ömer Uzay Yolunda, Vizontele, Yedi Bela Hüsnü

32 Drama, 28 komedi dalında filmimiz var. Bu oylama 2 ay sürer bu gidişle. Sol tarafa tecavüz etmemek adına, aynı anda değil sırayla gideceğiz. Önce komedi dalında finale kalacak 4 filmi seçelim. Bu yüzden Üçü 6 filmden ikisi 5 filmden oluşacak 5 grup yaptım. İlk ikiler yarı finale kalıyor. Sonra da bu 10 filmi beşerli iki gruba ayırıp ilk ikiye kalanları finale yükseltiriz, sonra da dramaya geçeriz. İlk tur oylamasını kısa tuttum. Sadece 3 gün. Cuma akşamına kadar.

44 yorum:

scugnizzi dedi ki...

şabanoğlu şaban yok. :( bir de korkusuz korkak birkaç kez yazılmıştı, o da atlanmış. :(

Flying Dutchman dedi ki...

evet yahu onları atlamışım

dur onlar için yeni bir grup yaparız :))

ufuk dedi ki...

@FD
A grubunda neden çoklu seçim var da diğer gruplarda yok???

Armağan Özkaynakçı dedi ki...

Ben dramaya Nefes'i eklemek isterim...

Raziel dedi ki...

Sakar Şakir'e sadece 3 oy çıkması garip olmuş. Fazla kişi izlememiş veya hatırlamıyo heralde.

Yedi Bela Hüsnü de zor gruba düşmüş 1. belli orda.

Bir de şey diycem neden sadece A Grubunda birden çok film seçebiliyoruz?

cisco dedi ki...

a grubu olum grubu olmus.

:)

Flying Dutchman dedi ki...

A Grubu'nu yazarken birden fazla tab'a basmışım galiba :))
çoklu seçimin sebebi o

neyse farketmez...:)

scugnizzi dedi ki...

çok sağol yeni grup için. :))

Emilio Santos dedi ki...

Drama dalında Altın Ayı kazanmış bir film olarak "Susuz Yaz"ın da yer alması gerekir bence. Daha önce adayları belirttiğimizde de yazmıştım.

sedila dedi ki...

Gruplar çok adaletli dağıtılmamış bence. B Grubu ölüm grubu olmuş..

Queray dedi ki...

C grubu çok zorlu olmuş; Süt Kardeşler, Neşeli Günler ve Çiçek Abbas. Üçü de Şener Şen'in oynadığı ve unutulmaz filmler. Pardon'u da atlamamak lazım ama, son dönem filmlerinde ne GORA ne Vizontele, Pardon'un yanına yaklaşamaz, o derece bir performans var çünkü Ferhan Şensoy'dan.

Herşeye rağmen Tosun Paşa alır götürür bu anketi. :D

Flying Dutchman dedi ki...

ölüm grubu için 3 farklı görüş geldiğine göre gayet adaletli dağılmış demektir...:)

Joker dedi ki...

zor grup yüzünden muhteşem ötesi korkusuz korkak filmine çok yazık olmuş yaa :)

Majesty dedi ki...

Vizontele'ye yazık oldu, yeni film tabi normal. Ama bence Türk sinema tarihi için çok önemli bir filmdir. Sevgili FD'den son 10 yılın en iyi Türk komedi filmi anketi de açmasını rica ediyorum, o da keyifli olur. Bir de A grubunda birden fazla şıkka oy verebiliyoruz, gözden kaçmış sanırım.

varol döken dedi ki...

çiçek abbas dramların kralıdır yahu...

sarı mercedes eklemesine +1

komedi oylaması en iyi kemal sunal şener şen filmine döner bir süre sonra...

elin gavurunun dizisinde herkesle kavga ederim ama konu gençliğimiz, çocukluğumuz olunca herkese hak veriyorum, hangisini elersen ele için gidecek... ben yine de karıncalığımı yapayım tarafımı belli edeyim oylama bitmeden...

komedi dalında: hababam sınıfı (aslında oradaki filmlerin hepsi vardır hababam sınıfında, hababam sınıfı türk komedi tarihinin potporisi, diğer anlamda da zirvesidir)

drama dalında: masumiyet (uçurtmayı vurmasınlar ile arasında kalsam da drama sözcüğünün tam karşılığı olması sebebiyle seçtim bunu)

ama ikisinden de içeren gözleri hem gülmekten hem ağlamaktan ıslatan bir film vardır ki, benim açımdan türk sinema tarihinin en güzel filmidir, sahne sahne, replik replik bildiğim:

ZÜĞÜRT AĞA

İsim dedi ki...

Kutsal Damacana 1 numaradır ama.

Erchamion dedi ki...

B grubunda Şekerpare'ye yazık olmuş. Hababam Sınıfı almış götürmüş orayı. :D

Keremcan dedi ki...

100 numarali adam, korkusuz korkak, sakar sakir, banker bilo. :)

canoğlan dedi ki...

bence çok kapsamlı ve pek de verimli olmayacak bir yarışma. ilgimi çekmedi açıkçası, he kim sikler beni ayrı mesele ama olsun ben gene diyeceğimi diyeyim : )

ToseLLi dedi ki...

D grubundaki Sakar Şakir, 2002'deki Fransa gibi olmuş maalesef.

Sadece otobüs sahnesi yeterliydi uzak ara 1.olması için.. Yazık olmuş maalesef.

voodoo girl dedi ki...

ben de şekerpareyle hababam sınıfının aynı grupta olmasına çok üzüldüm =)

bu arada listedeki onlarca şener şen-kemal sunal filmi varken gelip de "kutsal damacana 1 numara" yazanı allah çarpar.

anial dedi ki...

yaşasın! çok eğlenceli olucak.

AbSurDMaN dedi ki...

Abi dertsiz başına dert almışsın valla sırf komedi için 5 grup çıkmış :) Diğer dallar için örnek vermeye gerek yok birsürü film yazılmış zaten, aralarından oylarımızı veririz artık.

Adam dedi ki...

Gruplar gayet güzel dağıtılmış. Oylama şekline bayıldım ayrıca.
Oy verdiklerimin hepsi ezici üstün vaziyette :)
Allah rahmet eylesin Kemal Sunal hala bu ülkenin komedi ikonu.
Sadece Neşeli Günler için tereddütte kaldım. D grubunda olsaydı kesinlikle alıp götürürdü grubu.

Turist Ömer serisini pek sevmem lakin Uzay Yolunda başkaca bir filmdir. Komedinin ötesinde kült sayılabilecek film diyebilirim.

Ayrıca dram türü için de sırf şu sahne için (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=qGA5vdCKja4) Serseriler Kralı'nı gruplarda görmek isteriz.

Adam dedi ki...

Şimdiden komedi favorim Tosun Paşa. Fakat Hababam Sınıfı da epey zorlayacak gibi görünüyor. :)

yokoğluyok dedi ki...

gruplar torba usülü seçilmiş heralde hepsinde 1. torba takımları garantilemiş zaten.

CaRtMaNtR dedi ki...

E grubuna Natuk Naytan grubu denirmiş eğer Sahte Kabadayı ile tokatçıda olsa.

Natuk baytan demişken ödülün adını Gardrop Fuat ödülümü koysak :)

montaellis dedi ki...

hababam'ı ayrı tut, kapıcılar kralı komedide ilk sıraya oynar. dram türünde de kolay kolay elenemeyecek filmler var. yine de gölge oyunu bi' başkaydı, kendi adıma.

Nightstalker dedi ki...

Gruplar guzel bence.

Oyunculara da odul verilsin diyorum ben. Komedi ve drama dalinda en iyi kadin ve erkek oyuncu odulleri. Yok, pardon, sadece kadin oyuncu odulleri verilsin. Erkeklerde odulu alanlar belli zaten :)
Kemal Sunal - Sener Sen.

cihan dedi ki...

gruplardaki ilk filmler biraz taraflı yazılmış galiba,
oylama resmen manipule edilmiş...

Flying Dutchman dedi ki...

yahu dünya kupası eleme gruplarında ingiltere, almanya, italya, fransa, ispanya ne zaman aynı gruba düşmüş ki...

gelen yorumlara göre en çok ismi geçen 4 filmi 4 grubun seribaşı yaptık herhalde aynı gruba hepsini atacak halimiz yoktu...

bugüne kadar hiç kura çekimi izlememiş gibi davranmayalım :)

Can dedi ki...

Hangi film kazanır bilmiyorum ama, kazananın Şener Şen ve Kemal Sunal olacağı şimdiden belli. Şimdilik favorim de Tosun Paşa.

Adsız dedi ki...

gora,her şey çok güzel olacak,vizontele,pardon aynı grupta yer alaydı da 2000 lerin bir temsilcisi olsaydı finalde.

günlük hayatın her yerinde repliklerini kullandığım her şey çok güzel olacak elenmesin lan:(

"kardeşlik mi buuuu" diyerek bitiriyorum.

erdemkursat dedi ki...

Drama : MUHSİN BEY
Komedi : SÜT KARDEŞLER

onur dedi ki...

"en iyi Kemal Sunal filmi" diye bir ön elememi yapılsaymış ne?
bütün oylarım Turist Ömere bu arada :B

berthelemy dedi ki...

arabesk'e yazık olmuş yaa. türk sinemasında tektir bence. benzeri yok. en azından 2. olmalı o grupta. kapıcılar kralıyla davaroya da çok az oy çıkmış. ilginç.

alchoburn dedi ki...

Uçurtmayı Vurmasınlar
Hababam Sınıfı

dramadaki filmler birbirine göre üstünlük sağlayamaz da kişiden kişiye değişir kararlar. ama komedi klasmanında hababam'ın üstüne çıkabilecek film göremiyorum.

düşünsenize: yazarı rıfat ılgaz (uyarlamasında umur bugay); yönetmeni ertem eğilmez; oynayanlarda münir özkul ve adile naşit gibi o dönem iyi seviyedeki oyuncuların yanında sonraki dönemin kendi alanlarında sinema yıldızları olacak kemal sunal, tarık akan gibi isimler... bütün kesimlerini birleştirince üstüne koyamıyorum kimse kusura kalmasın.

bir de herhangi bir komedi filmini yapıp farklı olabilirsiniz, ama türk eğitim sisteminin abukluğunun sabit kalmasından da ötürü ne kadar okul komedisi yapmaya kassanız da hababam'ı geçemez, çok da farklı yerden bakamazsınız mevzuya.

bu arada herşey çok güzel olacak tam komedi gibi de değil be hocam. sırf maksat komedi değil en azından. komedi-drama gibi bir vaziyet (hatta imdb'ye göre de öyleymiş şimdi baktım). neyse tercih senin artık bu kadar meşakatli bir oylamada :D

Salvatore dedi ki...

ya türk sinema tarihinin allstar kadrolu filmi "mavi boncuk" nasıl olmaz gerçekten aklım ermedi, gerçekten, yine de saygı duymak lazım listeye...

alpi02 dedi ki...

Hepsi cok guzel, hangisi elense uzucu olacak (sanki bi daha izleyemecekmisiz gibi geldi ne alakaysa:) )

yalniz Kemal Sunal'in olayi domine ettigi de bi gercek:) Allah Rahmet Eylesin..

Elinize Saglik..

geloraptor dedi ki...

Dramada Babam ve Oğlum da olmalıydı kesinlikle.Dün giremeyince yazamadık. Kimsede yazmamış galiba. yorumların hepsine bakamadım ama yazılmamışsa enteresan.

izi dedi ki...

Gönül Yarası ?

snnbnn dedi ki...

Arabesk ve Davaro

out of routine dedi ki...

Kibar Feyzo, Copculer Krali, Her sey cok guzel olacak... D Grubu olum grubu olmus:)

janer dedi ki...

cok hosuma gitti tesekkur ederim bu film izlemeli herkes..