21 Mayıs 2010 Cuma

İSTİKRARSIZLIKTAN MENAJERLER ESKİTTİM


İngiltere'de paranın futbola olan etkisinin giderek artması ve yurt dışından gelen petrol, doğalgaz veya telekomunikasyon patronlarının acil başarı isteyen tavırları sebebiyle teknik direktörlere gösterilen sabrın giderek azaldığını söylemiştik. Sezon sonunda bunun sayısal kanıtı da karşımıza çıktı. İngiltere'de bir teknik direktörün görevde kalma süresi, tüm zamanların en düşük ortalamasına gelmiş durumda. 1,4 yıl. Yani ay bazında konuşursak 16-17 ay civarı. Premier Lig, Championhip, League On ve Two'da görev yapan isimlerin baz alındığı ve LMA'nın (League Managers' Association) yaptığı açıklamaya göre geride bıraktığımız sezonda 51 menajer değişikliği oldu. Bunlardan 36 tanesi kovulmaydı (Premier Lig 5, Championship 11, League One 9 ve League Two 11). Bu rakam geçtiğimiz yıl 33'tü. Bunlardan 12'si kariyerinin ilk menajerlik görevini alan isimlerdi. Bunların 6 tanesi bir daha iş bulamadı. Lague Two'da ise teknik direktör ömrü 1 yılın dahi altına düşmüş durumda. 4 kulüp sezon boyunca 3 farklı hocaya sahip oldular. Darlington, Notts County, Peterborough United ve Queens Park Rangers. Bunlardan ikisi küme düştü (Darlington ve Peterborough). Küme düşen toplam 12 takımın 10 tanesi en az 1 kez hoca değiştirdiler. Sezonlara göre dağılım aşağıda. İlk sütun kovulmayı, ikincisi istifayı, üçüncüsü de toplam rakamı gösteriyor.


Son 5 yılda teknik direktör değiştirmeyen sadece 8 kulüp var İngiltere'de. Manchester United, Arsenal, Accrington Stanley, Everton, Southend United, Dagenham & Redbridge, Liverpool ve Cardiff City. Bu dönemde en çok hoca değiştiren kulüp ise QPR. 9 farklı isimle çalışmışlar. Sir Alex Ferguson Kasım 1986'dan beri görevde ve şu anda en uzun süreyle koltuğunda oturan isim. Sıkı durun, Fergie görevi boyunca diğer kulüplere ait tam 969 menajer değişikliği gördü. Alt liglerdeki maddi sıkıntılar teknik adamların ömrünü daha da azaltıyor. Premier Lig'de halen ada futbolundan çıkan Roy Hodgson, Harry Redknapp, Tony Pulis, Mick McCarthy, Sam Allardyce ve Steve Bruce gibi isimler yollarına devam ediyorlar. Bu 4 ligdeki toplam 92 takımın 60 tanesinin hocası İngiliz. Hocaların yaş ortalaması 47,2. Bu rakam Premier Lig'de 50,88

51 rakamı Premier Lig'in başından beri görülen en yüksek üçüncü rakamı egale etti. 1994-95 sezonunda da toplam 51 menajer görevinden ayrılmıştı. 2006-07'de 57, 2001-02'de ise tam 63 menajer kulüplerine veda etmişlerdi.

Aşağıda ligin en uzun süre görev yapan ilk 10 hocası var. Raporun tamamına ise şuradan ulaşabilirsiniz.

4 yorum:

sukullaci dedi ki...

accrington stanley 11 senedir ne yapmış diye üşenmedim araştırdım. 98-99 da 11 yıldan sonra küme düşmenin etkisiyle yeni td gelmiş sanırım ve hemen şampiyon olup tekrar "northern premier league" e dönmüşler.önce 9. sonra 6. ve 1. olup bu seferde conference a katılmışlar 3 yılda da ordan league 2 ya yükselmişler. 06-07 den beride sırasıyla 20. 17. 16. 15. olmuşlar. bu istikrarı korurlarsa 20 yıl içinde premier ligte görürüz kendilerini. tabi td sağ kalırsa. tabi takım nasıl bi takım seviyesi imkanları nasıl hiç bi bilgim yok ama adamda fena değil yani şimdi 3 senede bi lig atlatmış takıma.

http://en.wikipedia.org/wiki/Accrington_Stanley_F.C.

L.E.N. dedi ki...

"İktidarsızlıktan menajerler eskittim" diye okudum ilk, içim döndü. Töbe est.

outlaw dedi ki...

forza accrington stanley o zaman! bundan sonra istikrarla ilgili bütün tartismalarda john coleman örnegini gösterecegim...

Adsız dedi ki...

94-95
01-02
06-07

acaba bu yıllardaki olağan dışı artışın sebebi ne. incelemek lazım...