9 Ağustos 2012 Perşembe

EREDIVISIE YAYIN HAKLARI VE RUPERT MURDOCH

81 yaşında bir adam Rupert Murdoch. Dünyanın en zengin 106. adamı olarak biliniyor. Onu tanımlayacak en güzel kelime "Medya İmparatoru". Dünya tabloid basınında hatırı sayılır bir yeri var. Batı Avrupa, Avustralya ve Birleşik Amerika'da insanların önüne getirilen haberlerin birçoğu onun sahibi olduğu yayın organlarından geçiyor. Tabii bu haber kaynakları ne kadar değerli tartışılır. Örneğin The Sun gazetesi onun sahibi olduğu basın-yayın organı tarafından çıkartılıyor. Avustralya tabloid basının en önemli gazetelerinden The Herald Sun'ı babası Sir Keith Richards kurmuştu ki kendisi Çanakkale Savaşı sırasında ceohede görevli bir muhabirdi. Oğlu Rupert'ın Sahibi olduğu News Corporation'ın içinden çıkmış kurum ve kuruluşlardan birkaçını sayalım. The Sun, The Times, New York Post, Wall Street Journal, 20th Century Fox, Fox Searchlight Pictures, Fox, Fox Sports, National Geographic Uluslararası (%50 hisse), SKY Italia, SKY Deutschland, Foxsports.com....Bu sadece bir çırpıda sayabileceklerimiz zira kendisinin dünyanın dört bir yanında televizyon kanalları, dergileri, gazeteleri ve hatta kitabevleri mevcut. Tabii 80'e yakın TV kanalı, 200'e yakın gazete ve dergisi olan bir adamın medyada her yerde bir eli oluyor, örneğin Fox kanalında yayınlanan Fringe'de oynayan Avustralyalı Anna Torv'un halası, Murdoch'la 31 yıl evli kalmıştı, hatta Torv'un bu torpille dizinin başrolüne seçildiği dedikoduları bir hayli dolaşmıştı ortada.

Bundesliga yayın hakları sahibi olduğu Sky Deutschland'a ait. Murdoch dün batıya hareket etti ve tam 12 yıllığına, gelecek sezondan itibaren Hollanda Ligi Eredivisie'nin yayın haklarını satın aldı. Ödenen para 1 milyar euro civarında (tam rakam 960 milyon). İlk yıl 60 milyon euro, 2. yıl 80 milyon euro sonra da 100'er milyonluk ödemeler yapılacak. Eredivisie'nin yayın hakları daha önce de çok yüksek ihalelerle satılmıyordu. Son ihale 55 milyon euroya kapanmıştı örneğin. Bu seferki satın alımla kulüplerin kasasına biraz daha para girecek. Örneğin NEC, Roda, NAC Breda gibi orta sıralardaki takımlar her yıl 3-5 milyon euro civarı bir para alacakken, PSV, Ajax, Twente gibi kalburüstü takımların 5-8 milyonluk bir pay alacağı belirtiliyor. Şu anda Ajax, Feyenoord, PSV, AZ ve FC Twente toplam yayın pastasının % 53 payını aralarında paylaşıyorlar. Hollanda'da kendisine ait National Geographic, 24Kitchen ve Nat Geo Wild kanalları zaten yayındaydı, bunlara bir de spor kanalı eklenecek.

Bu işten Belçikalılar da gayet memnun ve Murdoch'un bu sefer de güneye inip Kuzeybatı Avrupa'yı tamamen kapatmasını bekliyorlar. 

Hiç yorum yok: