28 Nisan 2013 Pazar

BRENTFORD'DA TOPLU KALP KRİZİFutbol böyle işte. Seni yatağa öyle duygularla götürür ki, "ya o top 5 santim aşağıdan gitseydi neler olurdu?" diye tüm hayatını gözden geçirirerek uykuya dalarsın, zamanı geri döndürmek, birisinin sana rüya gördüğünü söylemesini istersin ama olmaz. O lanet olası top girmemiştir içeri.

Dün Brentford'da olanları anlatmaya kelimeler yetmez o yüzden kısa keseceğiz. League One, yani İngiltere futbolunun 3. kademesinin son haftasıydı dün. Brentford, Doncaster'i konuk etti kendi evi Griffin Park'ta. İlk 2 sırayı alan takımın doğrudan Championship vizesi aldığı ligde Brentford 79 puanla 3., Doncaster 81 puanla 2. sıradaydı. Kısacası şu meşhur "ölüm-kalım" maçlarından birisiydi ama maçın sonunda yaşananlar maçı tanımsız hale getirdi.

Dakikalar 90'ı gösterdiğinde maç 0-0'dı ve Brentford kendisine yükselme biletini verecek gol için bastırıyordu. 90+3'te Brentford'u sallayan hadise oldu ve penaltı kazandılar. Penaltıyı kimin atacağı konusunda kısa bir anlaşmazlık oldu, Alman hoca Üwe Rösler maç sonu röportajında "kenardan Kevin O'Connor'ın atmasını bağırıp durdum" diyor ama o anda sesini duyuramadı oyunculara. Oyuna sonradan giren, Fulham'dan kiralık 20 yaşındaki Marcello Trotta topu aldı, penaltı noktasına koydu. Nefesler tutuldu, Trotta topa geldi vurdu ve direğe nişanladı.Sonraki 10 saniye Brentford'lular şok içinde rakip kaleye saldırmaya çalıştılar ama olmadı, Doncaster defansı topu uzaklaştırdı, top sağ kanattaki Billy Paynter'a geldi. Bomboş Brentford sahasını geçen Paynter, yardıma gelen James Coppinger'a aktardı topu ve o da 90+5'te Doncaster'ı 1-0 öne geçirdi. Bu galibiyetle 30 saniye önce play-off hesapları yapan Doncaster şampiyon olarak lig atladı. Brentford'da ise önümüzdeki sene yeni ligde oynama hayallerini kuran Üwe Rösler takımını bu şoktan kurtarıp play-off'a hazırlamak zorunda. Sir Alex'in 1999 Şampiyonlar Ligi finali sonrası mikrofonlara söylediği ilk sözler neydi? Football...bloody hell....

Yukarıda maçın son anları, aşağıda da o son anlarda Brentford ve Doncaster taraftarlarının durumu var.

Hiç yorum yok: