1 Temmuz 2009 Çarşamba

LİZBON'UN ÜÇÜNCÜ YILDIZI KAYDI

Mafalda Boavista'nın hazin hikayesini yazmıştı daha önce. Oporto'nun devlerinden birisinin Portekiz futbolunda tepetaklak olmasından kısa bir süre sonra da, dün, Lizbon'un Bnefica ve Spoting'den sonraki en büyük takımı Estrela Amadora aylardır uğraştığı finansal problemlere çözüm bulamayınca üçüncü lige düşürüldü. Aslında bu aylardır meydana gelen gelişmelerin sonucunda beklenen bir karardı. Önce ocak ayında futbolcular paralarını alamadıkları gerekçesi ile kulübü mahkemeye vereceklerini açıkladılar. Daha sonra Eric Gerets'in 2 sene önce Galatasaray'lıların antrenman boykotuna verdiği destekten daha şaşırtıcı şekilde kulüp başkanı Antonio Oliveira, futbolcuların bu kararını destekledi. Mart ayına gelindiğinde futbolcuların isyanı daha da artmıştı, çünkü üstüste 7 ay boyunca para alamamış durumdaydılar. Portekiz Futbol Federasyonu'na başvurdular bu sefer de. Nisan ayının başında da greve gittiler. 8 gün boyunca tek bir antrenmana dahi çıkmadılar. Başkan Oliveira buna da bir çare bulamadı tabi. Lig bittiğinde takım 10 aydır maaş alamayan futbolculardan kurulmuştu ve buna rağmen ligi 34 puanla onbirinci sırada bitirmişlerdi. Oyuncular ve kulüp yönetimi arasında hiçbir bağ kalmamıştı, hatta oyuncular işi alttan almayı bırakmış ve "laf değil icraat istiyoruz", "istediğimiz alana kadar antrenmanlara çıkmayacağız", "kulüp bizi oylamaktan başka hiçbir işe yaramıyor" türünden ifadeler kullanmaya başlamışlardı.

Portekiz Futbol Federasyonu günden güne eriyen Lizbon kulübünü belki de aldığı kararla bu acıdan kurtardı dün. Estrala Amadora artık üçüncü ligde mücadele edecek. Futbolcuların hepsi serbest kalacaklar. Kariyerinin sonuna gelen ve Serie A'da farklı takımlarda oynamış Vidigal'i de kadrosunda bulunduran Estrela Amadora yeni bir takım kurmak zorunda kalacak bu kararla. Büyük bir ihtimalle teknik kadro ve yönetimde de önemli değişiklikler olacak. 1988'den bugüne kadar 14 kez Portekiz futbolunun en üst noktasında yer alan takım geri dönebilecek mi göreceğiz. Bu arada Portekiz futbolundaki bu şarampola yuvarlanışlara bir örnek de haftaya gelebilir. Zira geçen sezonun flaş ekibi Leixões'in de başı dertte. Finansal kayıtları ve vergi ödemelerinde problemler tespit edilen takım da gelecek hafta toplanacak kurul sonucunda Amadora'nın akibetine uğrayabilir. Tabi bu şartlar altında Amadora'nın (ve muhtemelen Leixões'in) yerine lige dahil edilecek takımlar kimler olacak göreceğiz. Küme düşen Belenenses ve Trofense ligde mi bırakılacaklar yoksa Liga de Honra'da üçüncü ve dördüncü olan Santa Clara ve Estroil-Praia lige mi kabul edilecekler?

1 yorum:

Minero dedi ki...

Portekiz futbolunda antidemokratik olayların başı aslında Salazar'ın neredeyse sıfırdan Benfica'yı adam etmesi ile başlar. Aramızda çok fazla benzerlik olduğunu görüyorum ama bizde ne olura olsun şike kanıtlansa bile hiçbir büyük(!) kulübün adam akıllı ligden düşürme, puan silme gibi cezaya çarptırılacağına inanmıyorum..