24 Eylül 2009 Perşembe

RUBIN KAZAN, KAYNAYAN KAZAN

Futbolun içinden çıkardığı hikayelerin sürekli bizi şaşırttığını söyler dururuz ve "tamam bundan daha ötesi olamaz" derken bir yenisi daha karşımıza dikiliverir. Blogda böyle onlarca hikaye anlattık. Bir yenisi daha eklendi, futbolun en güzel ürünlerinden olan "derbi" sayesinde. Hikaye Bulgaristan'dan, Sofya'dan, Balkanların en azılı derbilerinden CSKA Sofya-Levski Sofya maçından.

Geçtiğimiz pazar günü iki ekip karşı karşıya geldi CSKA'nın stadyumunda. Maçı 2-0 ev sahibi ekip kazandı. Maçın skoruna ne kadar etki etmiştir, maçı izlemediğimiz için bilemiyoruz ama Levski'de, ilk onbirin 4 oyuncusu sahada yoktu. Bulgar sağ bek Zhivko Milanov, Faslı stoper Youssef Rabeh, Makedon orta saha oyuncusu Darko Tasevski ve Brazilyalı kanat oyuncusu Ze Soares. Sebebi de bu dört oyuncunun, o saatlerde Rubin Kazan takımının transfer teklifi sonrası, sağlık kontrolü için Moskova'da bulunmaları. Hikaye de burada başlıyor zaten. Biraz öncesine gidelim.

Maçtan bir kaç gün önce, Levski kulübüne, Rubin Kazan'dan bir faks geliyor. Faksta yukarıda ismi geçen oyunculara Rubin Kazan'ın talip olduğunu ve futbolcu başına 1 milyon euro gibi bir rakam düşünüldüğü söyleniyor ve oyuncular sağlık kontrolüne çağırılıyor. Levski yöneticileri bakıyor ki ufukta 4 milyon euro var, tamam diyorlar futbolcuları gönderiyoruz. Tek bir imza bile atılmadan futbolcular apar topar Moskova'nın yolunu tutuyor ve faksta sağlık kontrolünün yapılacağı söylenen otele gidiyorlar. Yanlarında da bir yönetici ile. Onlar Moskova otelinde iken takımları CSKA'ya 2-0 mağlup oluyor. Neyse bunlar otelde ağaç oluyor, en sonunda yönetici Rubin Kazan kulübünü arıyor, diyor ki "biz oteldeyiz, ne sağlık ekibi var ne sizden bir yönetici, neredesiniz?", telefonun öbür ucundaki Rubin Kazan yöneticisi "siz kimsiniz?" diyor, diyorlar "4 oyuncu, Levski Sofya, transfer..." cevap geliyor: "Ne transferi ne futbolcusu, biz bu adamları hiç duymadık, yok böyle bir olay". Kalıyorlar otelde tek başlarına. Akşam uçağa atlayıp geri dönüyorlar. Ne transfer var ortada ne bir şey tabii. Maç da kaybediliyor. Robin Kazan kulüp başkanı Alexander Gusev, Sofya'yı arayıp faksın kendileriyle hiçbir ilgisinin olmadığını söylüyor. Balkan basını bu olayı konuşuyor bir kaç gündür.

Olay tabii tam kaynayan kazan. Bir dedikoduya göre Levskili oyuncular Bulgar bahis mafyasının kurbanı. Faksın mafya tarafından çekildiği ve CSKA'nın galibiyetinin kolaylaştırıldığı söyleniyor. Bir başka dedikodu faksı CSKA'lı taraftarların çektiği. Yani bir tür "Cobarde Gallina Ortega" olayı. Futbolcuları havalimanında gören bir Levskili taraftar oyuncuların yüzünde bir dehşet ifadesi ve derbiden kurtulduklarına sevindikleri havası olduğunu ileri sürüyor. Bu da mafya ihtimalini artırıyor elbet. Ama bütün bunların ötesine bir şey var, Levski kulübünün amatör bile diyemeyeceğim tutumu. Yönetici Konstantin Bazhdekov "prensipte anlaşmıştık, bu yüzden imza attırmadan gönderdik" diyor. Al sana prensip. Prensipte yediler hepinizi. İnsan faksın kimden geldiğini, ayrıntısını kontrol etmeden ilk onbirden 4 oyuncuyu derbi öncesi Moskova'ya gönderir mi yahu? Gerçi olayın ardında daha çok bit yeniği var gibi. Bulgar otoriteleri araştırmada.

1 yorum:

ERKUT dedi ki...

bu kadarınada pes .İş bilmez ve tahminen mevzunun çatallaştığı noktada parmakları olma ihtimali kuvvetli yöneticler koskoca Lesvki takımını nasıl madara etmişler.Yenilgi unutulur amam bu hikaye asla...