6 Aralık 2010 Pazartesi

2022 STADYUMLARI

Dün 2018 stadyumlarını verdik bugün de 2022'yi verelim. Katar, başkent Doha'ya 6 stadyum inşa edecek ve yaptıkları stadyumların bir kısmını kupa sonrası yıkacaklar, zira kullanımı olmayacak stadyumların yer kaplamasını gereksiz buluyorlar. Artık nasıl bir maddi kaynak varsa, milyar dolara mal olacak stadyumları 2 ay sonra ıskartaya çıkaracaklar. Öyle amortisman bedelini de hiçbir muhasebe kitabı açıklayamaz (long live Orhan Sevilengül). Tabii merak edilen başka konular yok değil, misal 45.000 kişilik stadyum dikilecek olan Umm Salal'ın bugünkü nüfusu 35.000 civarında. Bugünkü favorimiz ise Doha Port Stadyumu elbet. O nasıl bir lokasyon ve çevre mimarisidir...


Al Shamal Stadyumu - 45.330Doha Sport City Stadyumu - 47.500


Doha Al Gharafa Stadyumu - 45.000

Doha Education City Stadyumu - 45.350Doha Port Stadyumu - 45.000


Umm Salal Stadyumu - 45.000


Al Rayyan Stadyumu - 44.740Al Wakrah Stadyumu - 45.120

Al Khor Stadyumu - 45.330

11 yorum:

Kalau dedi ki...

bunlar nasıl stadlar böyle ya? Bilim kurgu filmlerinden fırlama gibi? Ya söyleyin de bunları yıkmasınlar ya! Gerekirse kendimizi zincirleyelim kapısına! Lan petrol Allah belanı versin, Çıka çıka arabın çölünden çıktın ya!!

thieboudienne dedi ki...

hocam sen de mi orhan sevilengülzedesin?

yahu şu muhasabeye kafam basmadı gitti.

neyse güzel futbol muhabbetinin içine de ettim ya affola.

eren kıyak dedi ki...

Eğer öyleyse Dünya Kupası'nda zarar gören ilk ülke olur katar. dikmesi 200milyon dolar civarında yıkması da milyon dolarları bulur turnuvada yaptıkları karları ya çöpe atcaklar ya da ülkeye göç alıp daha fazla takım ortaya çıkarcaklar :)

Black Pearl dedi ki...

bu stadlarin hangileri yikilacak?

Yikmadan yer degistirme mumkun olsa da bir, ikisi turkiyeye gelse.

Adsız dedi ki...

benim bildiğim stadlar yıkılmayacak. sökülebilir şekilde yapılacak olan stadlar turnuva bitiminde başka ülkelere gönderilecekmiş.

Adsız dedi ki...

sadece çatılarını bizim stadlara yollasalar yeter.

mamo chello dedi ki...

yagin bu kadar bol oldugu baska bi yer yok..gele gele de araba denk gelmis..gerisini hepimiz biliyoruz!

Özgür dedi ki...

şaşırmış bunlar ya sonra da Müslümanlıktan bahsederler yazık günah bu kadar israfa ..

YZ Şahin dedi ki...

Bu stadları yapacak teknolojileri var madem, portable yapsınlarda bi kaç tanesini Türkiyeye getirelim. Nasıl yıkılacak bu stadlar , ayıptır,yazıktır,günahtır.

Adsız dedi ki...

arkadaslar bu stadlarin hicbiri yikilmiyacak, bir kismi turnuva sonunda sokulup (ki sokulebilir sekilde dizayn edilmisler) cevre ulkere hediye edilecek futbolun gelisimine destek olarak zaten FIFA yi tavladiklari konulardan biride bu, israf falan yok yani rahat olun :) Doha'dan bildirdim.

n0s dedi ki...

stadların baş mimarı albert speer jr, hitlerin başmimarının oğlu oluyor kendisi. babasının 500 binlik nazi stadı projesi mevcut. uçan hollandalı şu 938 pasın bi grafigini yayınlasan da kopsak